Kartky – rapowe rymy rodem ze śląskich bruków

Fanom gatunku na pewno nie trzeba przedstawiać Kartky’ego. Jest on przecież obecny na polskiej scenie hiphopowej od kilkunastu lat, a ilość utworów jakie spłodził jest bardzo imponująca. Jego wielbiciele zastanawiają się od jakiegoś czasu kiedy spodziewać się można nowej płyty artysty. Przesłanką ku jej powstaniu jest singiel „Chmury”, opublikowany w lipcu 2022 roku. Klip do singla został w serwisie YouTube opatrzony hashtagiem #muzykakońcalata. Daje to wszystkim do myślenia, czy aby nowy krążek nie będzie nosił takiego właśnie tytułu.

Szeroki wachlarz albumów Kartky’ego

Kartky, czyli Jakub Jankowski, polski raper wychowany w Bytomiu, ma w swoim dorobku już dziesięć albumów studyjnych. Pierwszą płytę wypuścił w 2009 roku. Był to krążek pod tytułem „Odkryj pasję, która tętni w bruku” i różnił się od pozostałych tym, że był wydany jako „nielegal”. Kawałki zawarte na płycie opowiadają historię, której akcja toczy się na ulicach miasta, a autor stara się pokazać różne życiowe plany, pasje i zajawki zwykłych ludzi z bloków w konfrontacji z szarą rzeczywistością. Warto ogarnąć ten krążek, który jest obecnie unikatem i porównać ówczesne kawałki z tymi bardziej współczesnymi. Na przykład z ostatnim albumem Kartky’ego, którym jest „Księga jesiennych demonów”, wydana 11 lipca 2022 roku. Czy na przestrzeni czasu beat’y i liryka na płytach Kartky’ego uległy znaczącej zmianie? A jeśli tak, to czy wyszło to raperowi na dobre, czy wręcz odwrotnie? O tym przekonać się trzeba samemu, sprawdzając jego dyskografię.

Nie samymi albumami Kartky żyje

Wszyscy, których wciągnie hiphopowa twórczość rapera, niechaj wiedzą, że nie tylko pełnoprawne, długogrające płyty Kartky’ego (https://preorder.pl/muzyka/21156,kartky) znajdują się na rynku. W dorobku ma też Epki, single i klipy do nich. Ich tematyka, inspirowana również popularną twórczością literacką, jak Wiedźmin czy Harry Potter może przykuć uwagę niejednego słuchacza.

Comments are closed.