Cabasa – instrument w muzyce latynoskiej

Cabasa – brazylijski instrument perkusyjny, często używany w zespołach grających muzykę latynoamerykańską. Instrument wywodzi się z Afryki, gdzie wykonywany był z dostępnej na tych terenach tykwy.  Miał pierwotnie kształt cylindryczny i opleciony był metalową siatką, w środku której umieszczone były muszelki lub paciorki. Poruszane w rytm muzyki wydają brzęczący dźwięk.

Obecnie cabasy wykonywane są z drewna, tworzywa sztucznego bądź włókna szklanego. Oplatający trzonek łańcuch jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Niektóre modele mają dodatkowo otwory rezonansowe, po obu stronach trzonka, co daje efekt dźwiękowy, głównie polegający na zwiększeniu głośności. Cabasy są dostępne w kolorze czarnym, brązowym, czerwonym lub naturalnego drewna.

Bardzo różnią się wielkością i ceną. Tworzą grupy instrumentów małych, średnich i dużych. Podaje się długość i średnicę. Są również cabasy dla dzieci w wersji mini. Ceny cabas ręcznych kształtują się od 30zł do 330zł. Najdroższe są te z włókna szklanego, w dużym rozmiarze. Spory wybór jest również na Allegro. Istnieją też cabasy nożne, z pedałem. Kosztują około 800zł. Dźwięk wydawany przez cabasy jest charakterystyczny, brzęczący. Wiodącą firmą produkującą instrumenty perkusyjne tj. marakasy, tamburyny, cajony, conga, kastaniety i cabasy jest Meinl Percussion. Dostępne są również cabasy produkowane przez firmy: Dimavery, Halifax, Schlagwerk. Można więc wybrać sobie najbardziej odpowiedni instrument, który uatrakcyjni brzmienie grupy muzycznej lub solisty, zwłaszcza przy utworach latynoskich.

Comments are closed.