Historia czyneli

Czynele pojawiały się w historii muzyki stosunkowo wcześnie. Ich obecna popularność wynika z faktu, iż zostały docenione przez najsławniejszych kompozytorów, którzy chętnie wykorzystywali je w swoich kompozycjach. Taki stan rzeczy spowodował, iż w dzisiejszej muzyce talerze obecne są niemal w każdym nurcie muzycznym, od jazzu aż po rocka.

Antyczne pochodzenie

Talerze z brązu były znane już w starożytności. W epoce rozkwitu sztuki spełniały one rolę instrumentów rytualnych. W grobowcach starożytnego Egiptu odnaleziono krotale, czyli małe talerze mocowane na palcach. Wydawały one wysokie dźwięki, a ich odkrycie stało się inspiracją dla kompozytorów XX wieku.

Do Europy czynele przywędrowały dopiero w okresie średniowiecza, konkretnie w XIII wieku.

Prekursor współczesnych talerzy perkusyjnych

Chociaż czynele pojawiały się w różnych zakątkach świata, jak choćby wśród indyjskich mnichów, tak rozpowszechnienie tego instrumentu przypisuje się wojskowym kapelom janczarskim grającym w XVIII wieku. Najsłynniejsi kompozytorzy okresu klasycystycznego szybko docenili potencjał jakim dysponowały czynele i znaleźli dla nich miejsce w swoich utworach. Obecnie trudno wyobrazić sobie muzykę bez tego rodzaju instrumentu.

Doskonała prostota

Na przestrzeni tysięcy lat zasada działania i grania na czynelach nie zmieniła się diametralnie. Obecnie jednak możliwe jest wykonanie instrumentów z ogromną dbałością o stosunek materiałów wykorzystywanych do produkcji czy rozmiar talerza. Pozwala to na wydobycie jeszcze bardziej szlachetnego dźwięku z pozornie prostego instrumentu.
Czynele dostępne w ofercie sprzedażowej sklepu DrumCenter.pl.

Comments are closed.