Zadbaj o rytm! Główna rola przeszkadzajek w muzyce.

Nazwa tych niepozornych instrumentów może wprowadzać w błąd. Przeszkadzajki laikom skojarzą się zapewne z czymś, co przeszkadza. Tymczasem perkusjonalia, bo o nich mowa mogą stworzyć tło muzyczne i dopełnić melodię. Z pewnością nie są instrumentami wiodącymi, ale w wielu przypadkach wzbogacają muzykę, podkreślając rytm albo stanowiąc tzw „chmurę” dźwięków.

Grzechotki perkusyjne

przeszkadzajka tamburyno

Do głównych typów przeszkadzajek należą grzechotki perkusyjne, głównie shakery i marakasy. To tzw. perkusjonalia rytmiczne. Ich główną cechą jest możliwość kontroli wybrzmiewanych dźwięków. Oczywiście, do pewnego stopnia. Shakery różnią się od marakasów podłużnym kształtem oraz brakiem rączki. Poza tym, zasada ich działania jest podobna. Specjalnym typem grzechotek są eggshakery, które swą nazwę zawdzięczają kształtowi jajka.

Cabasa

Cabasa to instrument wywodzący się z Afryki, bardzo popularny obecnie w Brazylii. Trudno wyobrazić sobie bez niego muzykę latynoamerykańską. Pierwotnie wykonywano go z części owocu zwanej owocnią, którą oplatano metalowymi drucikami. Wnętrze instrumentu wypełniały paciorki lub muszelki, które przy potrząsaniu wydawały charakterystyczne dźwięki. Dziś do jego produkcji używa się specjalnego tworzywa. Wykonane w ten sposób koraliki szumią i fantastycznie wzbogacają tło muzyczne. Wystarczy wsłuchać się uważnie w największe hity oryginalnej muzyki latynoskiej, aby wyłapać dźwięki cabasy.

Comments are closed.