Czym jest bęben djembe? Jak się na nim gra?

Djembe to jeden z najpopularniejszych afrykańskich instrumentów perkusyjnych. Dzisiaj znany jest na całym świecie. Czym dokładnie jest bęben djembe? Jak się na nim gra?

Djembe – instrument z Afryki

Bęben określany jako djembe to tradycyjny instrument muzyczny wywodzący się z zachodniej części Afryki. Jego nazwa pochodzi z języka ludu Bambara, a dokładnie od „Anke djé, anke bé”, co może być tłumaczone na język polski jako wyrażenie „zbierzmy się razem w pokoju”. 

Djembe jest instrumentem, który używany jest w tamtejszej kulturze podczas spotkań – nie jest on zatem instrumentem sygnalizacyjnym.

Jak wygląda bęben djembe?

Tradycyjnie instrument tego rodzaju wykonuje się z wydrążonego drewna, któremu nadaje się kształt kielicha. Następnie nakłada się na nie membranę z naturalnej skóry koziej, bawolej, dawniej ze skóry antylopy. Skóra mocowana jest do kielicha z użyciem sznurów.

Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć także bębny djembe wykonane z tworzyw sztucznych i z systemami śrub zamiast sznurów.

Dodatkowo, bęben djembe może mieć sznur do noszenia go na ciele – sprawdza się wtedy podczas marszu.

Jak gra się na bębnie djembe?

Gra na instrumencie tego rodzaju jest bardzo prosta, dlatego też praktycznie każdy może się tego nauczyć.

Muzykę tworzy się przez odpowiednie uderzenia w membranę lub w krawędź bębna specjalnie ułożoną dłonią. Można wtedy uzyskać dźwięki niskie oraz wysokie. 

Gry na bębnie djembe można nauczyć się samodzielnie lub też można skorzystać z warsztatów, kursów organizowanych przez szkoły muzyczne, organizacje.

Bębny djembe dostępne w tym miejscu.

Comments are closed.