Czy warto kupić janczary?

Pasja do muzyki powinna być pielęgnowana od najmłodszych lat. Oczywiście w przypadku małych dzieci nie ma większego sensu, aby kupować drogi sprzęt muzyczny. Doskonałą alternatywą mogą być perkusjonalia, które stanowią idealną bazę do rozwoju talentu muzycznego. Jednym z ciekawszych przykładów perkusjonaliów są janczary. Czym się charakteryzują?

Współczesne perkusjonalia

Jest to niewielki instrument muzyczny, który zawsze występuje w postaci specyficznych, niewielkich dzwoneczków. Owe dzwoneczki mogą być przyczepione do różnych przedmiotów, powierzchni. Niemniej jednak producenci najczęściej zaoferować mogą janczary przymocowane do uchwytu w postaci drewnianej pałki.

Odnaleźć można również dzwoneczki połączone ze sobą za pomocą sznurków oraz modele, w których dzwoneczki zostały przyczepione do opaski na nogę lub rękę. Bez wątpienia wszystkie z tych pomysłów doskonale sprawdzą się w przypadku najmłodszych muzyków. Ciekawą alternatywą przeznaczoną dla najmłodszych są zabawki, na których zostały zamontowane janczary.

Tradycyjne wykorzystanie

Niegdyś instrument ten nierozerwalnie wiązał się z końskimi zaprzęgami. Janczary montowane były na uprzężach, dzięki czemu zaprzęg wydawał rytmiczny dźwięk zgodny z krokami koni. Współcześnie również wykorzystywane są one w ten tradycyjny sposób.

Niemniej jednak ma to miejsce jedynie na Podhalu, gdzie dzwoneczki montowane są do końskich uprzęży z okazji ważnych uroczystości takich jak m.in. ślub. Są one również montowane w przypadku zaprzęgów zajmujących się przewozem turystów.

Comments are closed.