Samodzielnie złożony zestaw
Wielu muzyków kupujących kolejny zestaw perkusyjny decyduje się nie na gotową propozycję z salonu muzycznego, ale na zestaw samodzielnie złożony. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Jeśli perkusista wie, w jaki sposób zbudować swoją perkusję może zyskać naprawdę dużo. Główne zalety takiego rozwiązania to niższa cena i możliwość dopasowania perkusji do siebie.
Nie wszystko jest warte tyle samo
Dostępne w handlu gotowe zestawy ze średniej półki cenowej zbudowane są dość jednorodnie – z elementów dobrej, ale nie wybitnej jakości. Można by powiedzieć, że wszystkie elementy takiego zestawu są najczęściej po prostu średnie.
Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy zestawu perkusyjnego są tak samo ważne i jakość niektórych ma większe, a innych mniejsze znaczenie. Składając zestaw samodzielnie, można zaoszczędzić na elementach mniej istotnych, a za to wyposażyć go w elementy istotne bardzo wysokiej jakości.
W co warto zainwestować, a w co nie
Do elementów w które warto, a nawet trzeba zainwestować należą membrany – warte są tu polecenia te, wyprodukowane przez Remo. Kolejnym elementem tego rodzaju są pedały, głównie pedał stopy – jakość jego działania znacząco wpływa na precyzję gry. Istotne są również blachy, w przypadku których, są ogromne różnice w brzmieniu blach różnej jakości. Na dobry zestaw będą składały się więc naciągi Remo (zobacz modele), wysokiej jakości blachy i elementy mechaniczne.
Części zestawu, którym można poświęcić mniej uwagi to statywy i korpusy bębnów.